Farnosť Povýšenia svätého Kríža Sihelné

Výstup na Téryho chatu

Túžbou mnohých turistov od nás i zo zahraničia je zdolať niektorý z končiarov vo Vysokých Tatrách. Ak si niekto netrúfa zdolať majestátne tatranské končiare, môže sa potrápiť výstupom na horské chaty, ktorých v Tatrách nájdeme niekoľko. Najvyššie položená chata vo Vysokých Tatrách je chata pod Rysmi vo výške 2250 metrov, no ak by sme hľadali najvyššie položenú chatu s celoročnou prevádzkou, tak to je Téryho chata v hornej časti Malej Studenej doliny, pri 5 Spišských plesách, vo výške 2015 metrov.  Chatu postavili v roku 1899. Prešla viacerými stavebnými úpravami, posledne roku 2009. Od začiatku nesie meno banskoštiavnického lekára  Edmunda Téryho , ktorý sa zaslúžil o rozvoj tatranskej turistiky.

Sobota 17. júla svojim skvelým počasím vytiahla na turistiku množstvo nadšencov vysokohorských prechádzok. Medzi nimi boli aj takmer päťdesiati nadšenci z našej farnosti, ktorí sa rozhodli zdolať samých seba a vystúpiť práve na spomínanú Téryho chatu! Takmer všetkým sa to podarilo. Odmenou bolo nie len chladené pivo ale hlavne skvelý pocit z prekonania vlastných limitov, nádherné počasie, krásna scenéria v blízkosti Spišských plies či úchvatný pohľad na skalnaté končiare, ktoré nás obklopovali svojou majestátnosťou. Aj keď sa po túre objavila svalovica, pár odrenín, napriek tomu sme si z tohto dňa všetci odniesli skvelý pocit a nezabudnuteľné spomienky. A samozrejme plno záberov, ktoré nám budú tento deň pripomínať…

WP_20160723_12_56_01_Pro