Farnosť Povýšenia svätého Kríža Sihelné

História

Prvá fara na Orave sa spomína v roku 1334. S veľkou pravdepodobnosťou sa nachádzala na Oravskom hrade, ktorý v tom čase patril kráľovi. V nasledujúcich rokoch sa na Orave uskutočnila reorganizácia cirkevnej správy. V roku 1397 sa už spomínalo 5 fár: vo Veličnej, Kubíne, Sedliackej Dubovej, Tvrdošíne a v Trstenej. Zvýšenie počtu fár spôsobil nárast počtu obyvateľov. V 13. storočí boli napríklad doložené len štyri osady, v 14. storočí ich bolo už 29. Naproti tomu v priebehu ďalších 162 rokov, teda medzi rokmi 1399 a 1559, nevznikla na Orave nová fara.
Podľa najstarších kanonických vizitácií uskutočnených v rokoch 1559 a 1560 už vtedajší hradní páni (Mikuláš Kostka, Václav Sedlnický a Fraňo Thurzo) neboli katolíkmi a konali podľa vtedy všeobecne platnej zásady: „Cuius regio, eius religio“ (Koho panstvo, toho náboženstvo). Vrchnosť mohla upravovať náboženstvo poddaných a Juraj Thurzo zriadil aj nové fary – koncom 16. storočia v Lokci a v roku 1612 v Námestove, kde patrilo aj Sihelné.
Od polovice 17. storočia už opäť vznikali katolícke fary. V roku 1656 vznikla aj fara v Rabčiciach, v ktorej zemepán Štefan Thököly dovolil konať katolícke zhromaždenia a obrady. Obyvatelia Sihelného oveľa radšej chodili na tieto obrady do Rabčíc ako do Námestova. V roku 1706 bola založená oficiálna fara v Rabčiciach pre veriacich z Rabčíc, Sihelného, Rabče a Polhory.
16. 12. 1772 sa farár z Rabčíc (Mikuláš Sádecký) presťahoval do obce Rabče, ktorá sa stala farnosťou. Tu sa už v rokoch 1768 – 1772 staval kostol a fara. K Rabči pravdepodobne patrili dovtedajšie filiálky Rabčíc, medzi nimi aj Sihelné.
Aj v Sihelnom si veriaci chceli postaviť vlastný kostol, no okolnosti im to dlhé roky nedovoľovali. V roku 1969, kedy bol posvätený cintorín, sa tiež uvažovalo o výstavbe kostola (napr. aj v roku 1955 počas účinkovania vdp. Jána Marka). Vzhľadom na výstavbu kostola v susednej Oravskej Polhore (jedna farnosť) a hlavne na zmenenú politickú situáciu koncom 70-tych rokov sa výstavba kostola oddialila. V roku 1969 boli objednané aj zvony. Na ich zakúpenie sa uskutočnili zbierky medzi veriacimi (najväčší vážil 8050 kg, stredný 5200 kg a najmenší 3000 kg).
V roku 1975 zorganizovali občania Sihelného podpisovú akciu (600 podpisov) a na jej základe požiadali ONV v Dolnom Kubíne o vydanie povolenia na výstavbu obecnej zvonice. Kópia žiadosti bola adresovaná aj Krajskému národnému výboru v Banskej Bystrici. Výstavba zvonice bola povolená, v roku 1976 sa podarilo zvonicu postaviť. 22. júla 1976 bola aj s osadenými zvonmi posvätená vdp. vikárom Štefanom Garajom.
V roku 1981 (21. augusta) bol posvätený aj Dom smútku, ktorý bol vlastne kostolom – Dom Boží – Dom modlitby. Posvätil ho okresný dekan Alfonz Letanovský.
Po celé stáročia svojej existencie bola obec Sihelné cirkevne začlenená do niektorej z farností, nachádzajúcej sa v bližšom či vzdialenejšom okolí. Obyvatelia obce sa finančne či prácou podieľali na zveľaďovaní majetku, ktorý sa nachádzal na území inej obce a podstupovať ťažkosti spojené s dochádzaním na cirkevné obrady mimo vlastnej obce za akéhokoľvek počasia. Myšlienka postaviť si vlastný kostol dozrievala veľa rokov a musel prísť rok, kedy sa myšlienky začali stávať skutočnosťou.
Rok 1990 priniesol našim veriacim obrovskú radosť, očakávanie: 22. 4. posvätil Svätý otec Ján Pavol II. základný kameň ich vlastného kostola. S jeho výstavbou sa začalo 3. júla 1991 a v uvedenom roku boli dokončené základy.
Roku 1991 sa stal správcom farnosti v Rabči vdp. Blažej Dibdiak, kaplánom bol vdp. Alojz Chmelár. Sihelné bolo vtedy ešte filiálkou farnosti Rabča. Sväté omše boli slúžené už aj v Sihelnom, zatiaľ v Dome smútku, a to každý zasvätený sviatok, v soboty bývali sväté omše s platnosťou za nedeľu, vo štvrtok bývali detské sväté omše. V tomto roku bola významnou udalosťou aj vysviacka Jozefa Luscoňa za kňaza – saleziána a následne jeho primičná svätá omša, ktorú celebroval 23. júna 1991 pod holým nebom.
V roku 1992 sa podarilo stavbu kostola dostať takmer pod strechu. Množstvo veriacich sa zúčastňovalo brigád, prispievali finančne a pomáhali ako sa dalo.
Dňa 19. 6. 1993 prijal diakon Jozef Brandýs v Rožňave kňazské svätenie. Svoju primičnú svätú omšu slúžil pri Dome smútku, kde bol tak, ako aj pri predchádzajúcich primíciách, pripravený oltár.
14. septembra 1993 celebroval odpustovú svätú omšu Mons. Andrej Imrich za účasti niekoľkých viacerých kňazov, diakonov a bohoslovcov zo susedných dedín. Pri tejto slávnosti bol posvätený rozšírený cintorín.
Práce na kostole pokračovali rýchlym tempom – kostol bol zastrešený, dokončená veža a začali sa práce v interiéri kostola.
V roku 1994 sa začalo so záverečnými prácami na kostole. Lavice zhotovili stolári Mlynarčíkovci zo Sihelného, liturgické zriadenie a oltár kamenári zo Spišského Podhradia, Svätostánok zhotovil Ján Grižák zo Sihelného. Pracovalo sa na osvetlení a ozvučení kostola, kúpený bol elektronický organ a dokončovali sa úpravy okolia kostola. 10.mája boli preložené zvony zo zvonice do kostolnej veže a zvon zo starej drevenej zvonice, nazývaný Peter – Pavol, bol premiestnený do murovanej zvonice. Práce boli ukončené v septembri 1994. Dňa 10.9. 1994 sa konala posviacka kostola, ktorý je zasvätený Povýšeniu svätého kríža. Posvätil ho pomocný spišský biskup Mons. Andrej Imrich za účasti viacerých kňazov a množstva veriacich. Bola to významná udalosť pre všetkých veriacich, ktorí na tento deň čakali dlhé roky a nechýbali ani slzy radosti na ich tvárach.
V roku 1995, 8. 3., sa začalo s výstavbou farskej budovy, na ktorej sa prácou podieľali opäť naši farníci. Práce boli ukončené v roku 1997. 1. júla bola vyhlásená farnosť Sihelné. 2. júla pri slávnostnej svätej omši otec biskup Mons. František Tondra uviedol farnosť a zároveň posvätil farskú budovu. Prvým správcom farnosti sa stal vdp. Martin Koleják.
V októbri 1998 bola v kostole pod vedením pána Kavčinského urobená krížová cesta, výjavy posledného súdu a zmŕtvychvstania Ježiša po oboch stranách hlavného kríža, okolo sochy Panny Márie je to radostný ruženec a na pravej strane niektorí svätí: Svätá Rodina, sv. Terézia z Lisieux, sv. Martin – patrón spišskej diecézy a sv. Peter a Pavol.
Práce v kostole pokračovali aj v ďalších rokoch. V roku 1999 prebehla inštalácia a posvätenie nového Bohostánku, na obetný stôl bol pripevnený baránok, na ambon holubica, na krstiteľnicu socha Jána Krstiteľa. Pribudla aj nová socha Panny Márie, ktorú zhotovil rezbár Ján Sivoň zo Sihelného, a taktiež nové večné svetlo. V roku 2000 boli do troch okien urobené vitráže, v ktorých sú traja košickí mučeníci, sv. Andrej Svorad a Benedikt, sv. Cyril a Metod.
15. 6. 2002 bola významnou udalosťou kňazská vysviacka Jozefa Fernezu. Svoju primičnú sv. omšu celebroval na druhý deň, 16. júna.
V septembri 2002 bolo slávnostné otvorenie Cirkevnej základnej školy sv. apoštola Pavla. Slávnostnú sv. omšu celebroval Mons. Andrej Imrich.
V roku 2003 vdp. Martin Koleják ukončil pôsobenie v našej farnosti, novým správcom farnosti sa stal vdp. Ľuboš Šípoš.
Diakon Marián Sivoň prijal z rúk otca biskupa kňazské svätenie 19. 6. 2004 a svoju primičnú sv. omšu slávil 20.6.
V roku 2004 sme sa pustili do projektu „píšťalový organ“. Už niekoľko rokov sa v našej farnosti uvažovalo nahradiť doposiaľ používaný elektronický organ píšťalovým organom. Odborným poradcom pre výberové konanie sa stal Mgr. art. Stanislav Šurin, ktorý vypracoval podklady pre výberové konanie a odporučil niekoľko organových dielní, ktoré sú zárukou zhotovenia kvalitného hudobného nástroja. Oslovené boli 4 spoločnosti z Rakúska, Čiech a Poľska. Na základe ponúk bola zvolená rakúska organová dielňa M. Walcker Mayer so sídlom v Guntramsdorfe.
15.11.2008 bola na biskupský úrad odoslaná žiadosť o dovolenie realizovať tento projekt, 9. decembra 2008 bola na farský úrad doručená kladná odpoveď z biskupského úradu.
Dňa 22. decembra 2008 bol vykonaný ďalší, veľmi dôležitý, zásadný krok – podpísanie zmluvy s firmou Walcker Mayer, ktorá toto dielo zhotoví.
V mesiaci apríl 2010 začal náš nový organ naberať reálnu podobu. Po roku 2008, kedy padlo definitívne rozhodnutie začať s realizáciou tohto projektu, a roku 2009, kedy bola zaplatená prvá splátka, sme mali možnosť vidieť základnú konštrukciu – organovú skriňu, ktorú zhotovili v období od decembra 2009 do marca 2010 miestni stolári – František Sivoň a Miroslav Gužiňák. Po dokončení sa organová skriňa 12.4.2010 previezla do organovej dielne v Rakúsku, kde bola postupne skompletizovaná až sa vytvorila definitívna podoba celého organu.
Koncom apríla prebehla v našom kostole rekonštrukcia chóru. Tieto stavebné úpravy si vyžiadali odstránenie existujúcich drevených stupňov pod lavičkami a taktiež bola rozobratá drevená podlaha. V stredu 21.4. sa uskutočnila brigáda, pri ktorej sa zabetónovala odkrytá časť chóru. Počas rekonštrukcie tejto časti kostola ešte bola položená dlažba a upravené elektrické rozvody pre nový organ. V záverečnej fáze rekonštrukcie boli na chóre premaľované steny.
V mesiaci júl sa v našom kostole pokračovalo s rekonštrukciou. V dňoch od 6. do 9.7.2010 sa uskutočnila oprava prasklín na čelnej stene kostola, a taktiež boli obielené steny.
V mesiaci august nabrali práce na organe na obrátkach. Začiatkom augusta bol organ v demontovanom stave prevezený do Sihelného. Kým bola v kostole poskladaná organová skriňa, pár dní boli sväté omše slávené v dome smútku. Každým dňom konštrukcia organa získavala reálnejšie kontúry a jedného dňa sa v priestore rozozvučali prvé píšťaly. Zdĺhavý proces ladenia a intonácie nástroja bol dokončený v prvých septembrových dňoch. Stále sa však pri bohoslužbách používal starý elektronický organ. Začiatkom septembra boli ešte na chóre zhotovené stupne pod lavice, čím sa zabezpečilo, že všetci prítomní na liturgii budú môcť celú svätú omšu nie len počuť, ale aj vidieť.
Nový píšťalový organ bol inaugurovaný pri slávnostnej odpustovej svätej omši 12. septembra. V úvode svätej omše organ požehnal otec biskup František Tondra a následne sa nástroj mohutne rozozvučal pri slávnostnom speve Glória. Od tohto okamihu sa nový organ stal súčasťou každodenných liturgií. Počas tejto slávnosti poctili našu farnosť svojou účasťou mnohí kňazi a tiež osobnosti kultúrneho a verejného života. Hneď po svätej omši odohral Mgr. art. Stanislav Šurin organový koncert, na ktorom zazneli diela veľkých majstrov – Jahanna Sebastiana Bacha, Alexandre Guilmanta a Felixa Mendelssohn-Bartholdyho. Nový organ sa stal skvostom nášho kostola. Naše srdcia sú naplnené vďakou k Bohu za jeho pomoc a požehnanie uskutočniť toto veľké dielo. Zároveň patrí úprimné Pán Boh zaplať všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k realizácii tohto diela.