Farnosť Povýšenia svätého Kríža Sihelné

Vzácny dar pre našu farnosť

Dňa 4. apríla do našej farnosti zavítali sestry z Inštitútu milosrdných sestier svätého Kríža, aby našej farnosti venovali relikviu blahoslavenej sestry Zdenky Schellingovej! Relikvia pozostáva z malého kúsočka kosti tejto svätice! Relikviu sme prijali slávnostne na svätej omši za účasti Cirkevnej základnej školy, pretože relikvia bude vystavená práve v novozriadenej školskej kaplnke! Veríme, že aj takáto účasť sestry Zdenky v našej farnosti  poslúži k duchovnému povzbudeniu pre každého z nás!

 

Rehoľná sestra z Inštitútu milosrdných sestier svätého Kríža – blahoslavená sestra Zdenka Schellingová, rodáčka z oravskej obce Krivá, sa stala známou vďaka svojmu heroickému skutku, pri ktorom pomohla ujsť katolíckemu kňazovi pred istou smrťou v pracovnom tábore na ďalekej Sibíri. Spomenutý kňaz bol hospitalizovaný po krutom mučení a vypočúvaní v jednej Bratislavskej nemocnici, kde sestra Zdenka pracovala ako zdravotná sestra. Jej skutok však nebol nepovšimnutý štátnou bezpečnosťou, ktorá ju následne zatkla a kruto mučila! 19. mája 1952 ju  odsúdili na 19 rokov odňatia slobody. Bezcitné praktiky mučenia, týrania a väzenia jej spôsobili ťažké poškodenie zdravia. Keď už bolo isté, že pre vážne zdravotné problémy jej nezostáva viac ako jeden rok života,  aby nezomrela vo väzení, 16. apríla 1955 bola na amnestiu prepustená. Sestra Zdenka prijala svoj stav ponížene a niesla svoj kríž s odovzdanosťou do Božej vôle. Zaopatrená sviatosťami zomrela (počas svätej omše) v trnavskej nemocnici 31. júla 1955 o 7.45 hod. vo veku 38 rokov. 18.septembra 2000 bol arcibiskupom Jánom Sokolom v Trnave otvorený diecézny proces blahorečenia sestry Zdenky. 7. júla 2003 bola ukončená rímska fáza procesu blahorečenia, keď Svätý Otec Ján Pavol II. potvrdil blahorečenie sestry Zdenky Schelingovej. Za blahoslavenú ju vyhlásil na sviatok Povýšenia svätého Kríža 14. septembra 2003 v Bratislave – Petržalke pri svojej tretej pastoračnej návšteve Slovenska.

DSC_0003 DSC_0008 DSC_0034 DSC_0074