Farnosť Povýšenia svätého Kríža Sihelné

Miništrantský tábor

Titus na Orave. Neberme to doslova, ale trochu obrazne. Naši miništranti sa totiž zúčastnili na duchovno-rekreačnom pobyte, na ktorom sa oboznámili so životom dona Titusa Zemana. Miestom konania bola malebná oravská dedinka Rabčice, učupená pod Babou Horou a program zabezpečovali Jožko Luscoň a pán farár Šípoš. Prednášky o donovi Titusovi Zemanovi chlapcov zaujali a ako sa niektorí vyjadrili: „O tejto etape dejín veľa toho nevieme.“ Miništrantov zaujalo aj to, že v Rabči, v našej farnosti pôsobil v šesťdesiatich rokoch 20. storočia salezián don Čakánek. Účinkoval tu ako kaplán a ich babky a dedovia si naň ešte spomínajú. Bol horlivý a rozdával im náboženské knihy. Ale čo ani starkí o osude tohto duchovného nevedeli bola skutočnosť, že za „komoušov“ si to tiež odsedel v base pekných pár rokov. V programe bol aj prechod cez rieku Moravu, ktorý sa uskutočnil v riečke neďaleko Hviezdoslavovej hájovne, kde Hviezdoslav napísal Hájnikovu ženu. Vzhľadom na obrovskú horúčavu bol však tento prechod riekou vítaným občerstvením. Nuž a ako to na takýchto duchovných obnovách býva, program doplnili témy okolo modlitby, svätej omše i svätosti. A záujem o Titusa prejavila aj riaditeľka našej Cirkevnej školy, ktorá sa prišla na svojich žiakov pozrieť. Takže v témach o don Zemanovi by sa na Orave malo pokračovať aj po skončení prázdnin. Pozdravuje vás jeden z účastníkov obnovy, don Luscoň.